portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Chełm - forum - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


 Komunikacja z Radą Osiedla Ujeścisko-Łostowice / tematy dzielnicowe   

FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Chełm - sprawy osiedlowe » Forum » Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Idź do strony 1, 2    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Wto Lip 03, 2007 17:42    Temat postu: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Bardzo praktyczne porady dla członków SM Chełm.

Bardzo praktyczne porady dla członków SM Chełm - z zakresu gospodarki nieruchomościami. We wtorek, 31 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Informacje z Gazety Prawnej
ZMIANA PRAWA - PRAWO SPÓŁDZIELCZE

Skrót:

* Koszty utrzymania nieruchomości
* Nowa procedura udostępniania dokumentów spółdzielni
* Bez wspólnego worka
* O podniesieniu czynszu zadecyduje sąd, a nie zarząd -
* Członkowie sprawdzą umowy zarządu
* Spółdzielca, który zaskarży podwyżki opłat, ponosi opłaty w dotychczasowej wysokości do momentu stwierdzenia ich zasadności przez sąd
* Spółdzielnia będzie mogła eksmitować lokatora, gdy zalega z opłatami przez 3 miesiące
* Zarząd spółdzielni będzie odpowiadał karnie także za nieprowadzenie ewidencji pozaksięgowej kosztów nieruchomości wspólnej i wniesionych zaliczek
* Prawo odrębnej własności lokalu z mocy prawa otrzymają spółdzielcy, który zostali wywłaszczeni ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i ich związkach z 1961 roku.
* Mieszkania za kilkadziesiąt złotych już od 31 lipca
* Do wykupu mieszkania lokatorskiego wystarczy spłata kosztów budowy
* Osoby, które już przekształciły lokale, będą zwolnione ze składek remontowych
* Niewniesione opłaty przekształceniowe zostaną umorzone z mocy prawa
Kolejne raty będą umorzone
* Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za kilkadziesiąt złotych
zmiana prawa Blisko milion lokatorów będzie miał możliwość nabycia własności mieszkania po kosztach budowy lokalu. Zarząd spółdzielni będzie musiał podpisać umowę notarialną w sprawie przeniesienia własności w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku przez członka spółdzielni.
najmu
* Kary dla opornych prezesów spółdzielni
* Zniżki na udział w gruncie
* Mieszkania odebrane po 1961 roku
* Możliwość nabycia gruntów przez zasiedzenie
* Członkowie sami zdecydują o podziale
* Wywłaszczeni spółdzielcy będą zwolnieni z długów
* Od 31 lipca zarządy spółdzielni będą musiały prowadzić szczegółowe ewidencje przychodów i wydatków
* Dostęp do dokumentacji finansowej uzyska każdy spółdzielca, który ponosi opłaty na rzecz spółdzielni
* Rozliczenia kosztów muszą być prowadzone oddzielnie dla każdej nieruchomości

Rozwinięcie:

Gazeta Prawna Nr 127 wtorek, 3 lipca 2007 r.
ZMIANA PRAWA - PRAWO SPÓŁDZIELCZE
Koszty utrzymania nieruchomości
Lokatorzy dowiedzą się, na co wydawane są ich pieniądze
Nowa procedura udostępniania dokumentów spółdzielni

 Bez wspólnego worka
To ma być koniec wspólnego worka w spółdzielniach mieszkaniowych, zwłaszcza w tych, które skrojono na miarę gigantów. Rozbicie dokumentacji finansowej na poszczególne nieruchomości umożliwi spółdzielcom poznanie własnej wartości rynkowej. Dopiero potem będzie można mówić o odpowiedzialności za budynek, w którym się mieszka i w konsekwencji za całość spraw lokalnej spółdzielni. Świadomość tego, na co stać ludzi mieszkających w jednym budynku pozwoli budować poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, choćby w zakresie remontów. Pozostaje jednak pytanie - jak na razie bez odpowiedzi - czy w spółdzielczych osiedlach krąży jeszcze żoliborski duch samorządności i wspólnoty. Bez niego to nawet tylekroć już reformowana spółdzielczość pozostanie martwym sloganem. Tak więc, czy spółdzielcom będzie się chciało chcieć?
Jerzy Kowalski
jerzy.kowalski@infor.pl

 O podniesieniu czynszu zadecyduje sąd, a nie zarząd
ZMIANA PRAWA Spółdzielcy, którzy zaskarżą podwyżki czynszu, będą płacili według dotychczasowych stawek, dopóki sąd nie uzna, że spółdzielnia miała prawo podnieść opłaty.
Każdy członek spółdzielni, który zakwestionuje w sądzie podwyżki opłat uchwalone przez zarząd spółdzielni, będzie płacił według dotychczasowych stawek nie uwzględniających zmian. Prawo do kwestionowania nowych czynszów, składek na fundusz remontowy, opłat za gaz, wodę, czy elektryczność będą miały także osoby, które nie są członkami spółdzielni, o ile przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do lokali albo dysponują własnością hipoteczną. Jeżeli jednak sąd uzna, że zwiększone opłaty zostały wprowadzone zasadnie, spółdzielca będzie musiał rozliczyć się ze spółdzielnią także za okres, w którym nie płacił podwyżki. Takie zmiany przewiduje wchodząca w życie 31 lipca tego roku nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).
- Przyjęte rozwiązania wynikają, po pierwsze, z orzecznictwa, a po drugie, z rozwiązań przewidzianych w ustawie o ochronie praw lokatorów. To Trybunał Konstytucyjny orzekł, że te przepisy muszą być spójne - wyjaśnia Lidia Staroń, posłanka PO i współautor nowelizacji.
Obowiązujące jeszcze przepisy starej wersji ustawy nie zwalniają z obowiązku wnoszenia opłat w zmienionej wysokości, nawet jeśli ich zasadność jest przedmiotem toczącego się postępowania przed sądem. Dopiero wyrok zmuszał spółdzielnię do zwrotu bezzasadnie pobranych kwot. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni nowy przepis ma jednak sporo wad.
- W ustawie o ochronie praw lokatorów różnicowany jest tryb postępowania dla zaskarżania opłat, których wysokość jest zależna od decyzji organów spółdzielni i niezależnych, które ustalają podmioty zewnętrzne (np. woda, gaz). Dlaczego spółdzielnia miałaby pokrywać różnicę, skoro to nie ona wprowadziła nowy cennik - mówi Janusz Szmigiera, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Koło w Warszawie.
- Żaden członek, który dowiedział się od zarządu, że podwyżki są podyktowane wzrostem niezależnych od spółdzielni opłat za media, nie będzie się wdawał w spór sądowy, bo z góry będzie skazany na przegraną - uzasadnia Lidia Staroń.
Ciężar udowodnienia zasadności podwyżek w sądzie będzie spoczywał na zarządzie spółdzielni. Oznacza to, że rolą spółdzielcy będzie jedynie zakwestionowanie zmian w opłatach, które są jego zdaniem niesłuszne, a nie przedstawienie dowodów na to, że spółdzielnia nie miała prawa tego zrobić.
ADAM MAKOSZ
Adam.makosz@infor.pl

 Członkowie sprawdzą umowy zarządu

ZMIANA PRAWA Spółdzielnie nie będą miały prawa odmówić dostępu do dokumentów finansowych, nawet jeżeli nie dotyczą one nieruchomości, w której mieszka zainteresowany członek.
Posłowie Komisji Infrastruktury rozpatrzą dzisiaj ponad 70 senackich poprawek do nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. Zm.). Mimo wcześniejszych wątpliwości senatorowie zdecydowali się poprzeć wysunięty przez Sejm pomysł zlikwidowania zebrań przedstawicieli członków w spółdzielniach.
Senatorowie chcą zwiększyć uprawnienia spółdzielców w zakresie kontroli gospodarności zarządów. Ma to umożliwić wprowadzenie nieograniczonego dostępu członków do wszystkich dokumentów dotyczących każdej spółdzielczej nieruchomości. Zgodnie z założeniami zarząd nie mógłby odmówić okazania umów zawieranych z firmami, powołując się nawet na tajemnicę przedsiębiorcy.
- Spółdzielnie często nie informują członków o inwestycjach, które mają duży wpływ na ich sytuację majątkową. Dlatego nie może być tutaj żadnych utrudnień - tłumaczy senator Adam Biela.
Ponadto spółdzielnie będą miały obowiązek udostępniania takich dokumentów finansowych na swojej stronie internetowej.
Senat, biorąc pod uwagę fakt, że w wielu spółdzielniach prowadzone są prace termo-modernizacyjne, zaproponował, by wyłączyć je do 31 grudnia 2012 r. z prowadzenia ewidencji i rozliczeń wydatków dla każdej nieruchomości i funduszy remontowych.
- Prowadzenie ewidencji dla każdej nieruchomości, gdy nie wszystkie budynki są wyremontowane, może powodować pokrzywdzenie osób, których budynki nie doczekały się jeszcze remontu - mówi senator Biela.
Zdaniem Lidii Staroń z PO takie propozycje są wynikiem niezrozumienia przyczyn wprowadzenia oddzielnych ewidencji.
- Spółdzielcy muszą wiedzieć, ile i na co wpłacili. Prowadzenie rejestrów nie uniemożliwi rozliczeń pomiędzy nieruchomościami - dodaje posłanka.

ZMIANY ZAPROPONOWANE PRZEZ SENATORÓW
 Spółdzielca, który zaskarży podwyżki opłat, ponosi opłaty w dotychczasowej wysokości do momentu stwierdzenia ich zasadności przez sąd
 Spółdzielnia będzie mogła eksmitować lokatora, gdy zalega z opłatami przez 3 miesiące
 Zarząd spółdzielni będzie odpowiadał karnie także za nieprowadzenie ewidencji pozaksięgowej kosztów nieruchomości wspólnej i wniesionych zaliczek
 Prawo odrębnej własności lokalu z mocy prawa otrzymają spółdzielcy, który zostali wywłaszczeni ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i ich związkach z 1961 roku.
ADAM MAKOSZ
adam.makosz@infor.pl

 Mieszkania za kilkadziesiąt złotych już od 31 lipca
 Do wykupu mieszkania lokatorskiego wystarczy spłata kosztów budowy
 Osoby, które już przekształciły lokale, będą zwolnione ze składek remontowych
 Niewniesione opłaty przekształceniowe zostaną umorzone z mocy prawa
Długo oczekiwana przez spółdzielców nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 10, poz. 1116 z późn. zm.) została wczoraj ostatecznie przyjęta przez posłów i trafi w ciągu najbliższych dni do podpisu prezydenta. Nowe przepisy wprowadzają kilkadziesiąt zasadniczych zmian w zakresie funkcjonowania spółdzielni, w tym m.in. tańsze przekształcenia własnościowe, możliwość dodatkowej kontroli władz spółdzielni przez członków i kary dla zarządów, które będą bezzasadnie blokowały przenoszenie własności lokali na rzecz spółdzielców.
- W końcu spółdzielcy będą traktowani podmiotowo i będą wiedzieli, za co i ile płacą. Nowelizacja zdecydowanie zwiększa prawa członków i doprowadzi do przejrzystości w spółdzielniach - mówi Lidia Staroń z PO.
Lokatorskie po cenie budowy
Spółdzielcy, którzy złożyli wnioski o przekształcenie mieszkania lokatorskiego na odrębną własność i nie podpisali jeszcze umowy notarialnej, a także ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, czekając na nowe przepisy, będą mogli nabyć własność lokalu na znacznie korzystniejszych zasadach. Lokatorzy nie będą musieli już wpłacać różnicy pomiędzy aktualną wartością rynkową zajmowanego mieszkania a zwaloryzowaną wartością wniesionego wcześniej wkładu mieszkaniowego, która sięga obecnie średnio 20-30 tys. zł. Zamiast tego zapłacą jedynie nominalną cenę kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, którą spółdzielnia spłaciła Skarbowi Państwa. Są to sumy rzędu kilkudziesięciu złotych.
- Chcemy przekazać odrębną własność tym, którzy spłacili zadłużenie związane z budową i nie zalegają z żadnymi opłatami na rzecz spółdzielni. - podkreśla Grzegorz Tobiszowski z PiS.
Osoby, które zechcą się przekształcić, nie będą musiały dopłacać za modernizację i kredyty, które spółdzielnia zaciągnęła na remonty.
- Oznacza to, że lokatorzy będą musieli zapłacić tylko tyle, ile będzie potrzeba do wyrównania kosztów budowy - tłumaczy Gabriela Masłowska z Ruchu Ludowo-Chrześcijańskiego.
Swojego zadowolenia nie ukrywają też obrońcy praw spółdzielców.
- Zmiany są słuszne. Spółdzielnie nie są przecież przedsiębiorstwami nastawionymi na osiąganie zysku kosztem ich członków - argumentuje Anna Grabska z Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców.
Opłaty do odzysku
Z nowych zasad przekształceń skorzystają także ci, którzy już wykupili mieszkania lokatorskie. Spółdzielcy, którzy uregulowali należności związane przekształceniem, będą mogli liczyć na odzyskanie pieniędzy. Nie będzie to co prawda wypłata gotówki z konta spółdzielni, ale zwolnienie z opłat wnoszonych na poczet funduszu remontowego do momentu wyrównania wniesionych kwot. Oznacza to, że członkowie będą zwolnieni ze składek nawet przez kilkadziesiąt lat.
- Jest to rozsądne rozwiązanie, bo ci, którzy zdążyli się przekształcić, czuliby się pokrzywdzeni - mówi Iwona Cichoń z Krakowskiej Grupy Inicjatywnej Obrony Praw Członków Spółdzielni Mieszkaniowych.
Rozliczenie będzie obejmowało nie tylko sumy wpłacone z tytułu różnicy pomiędzy ceną rynkową lokalu a wkładem mieszkaniowym, ale też kwoty przypadające na lokal z tytułu modernizacji budynku, jeżeli kwota ta nie powiększała wkładu budowlanego. Członkowie odzyskają też pieniądze, które przy przekształceniu wpłacili na konto spółdzielni pod pretekstem spłaty pożyczek i kredytów zaciągniętych na pokrycie kosztów remontów nieruchomości.
O tym, czy wymienione wyżej sumy zostaną zaliczone na poczet przyszłych składek na fundusz remontowy, będzie musiało jednak zadecydować walne zgromadzenie. Dopiero jeżeli wyrazi zgodę, zarząd spółdzielni będzie musiał dokonać rozliczenia. Z tego przywileju skorzystają tylko ci, którzy przekształcili mieszkania lokatorskie po 23 kwietnia 2001 r.
- Posłowie dali spółdzielcom nie nowy dogodny przepis, ale pętlę, na której mogą się powiesić. Jeżeli walne zgromadzenie podejmie taką decyzję w stosunku do wielu osób, to jak będzie się utrzymywał fundusz remontowy - argumentuje Ryszard Jajszczyk, dyrektor Biura Związku Spółdzielni Mieszkaniowych RP.
Inne spojrzenie na problem ma Iwona Cichoń: - Dlaczego przychody z nieruchomości mają iść na premie dla zarządu, a nie właśnie na remonty. Pieniądze w spółdzielniach są, tylko trzeba nimi rzetelnie gospodarować - dodaje.
Kolejne raty będą umorzone
Nowelizacja zmieni także sytuację byłych lokatorów, który spłacają jeszcze spółdzielni należności z tytułu przekształceń. - Z dniem 31 lipca 2007 r. niespłacone raty zostaną umorzone z mocy prawa. W drodze wyjątku lokatorzy będą musieli dopłacić spółdzielni wtedy, gdy dotychczas zapłacone kwoty nie pokrywają całkowicie kosztów budowy lokalu - tłumaczy Lidia Staroń.
ADAM MAKOSZ
adam.makosz@infor.pl

 Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za kilkadziesiąt złotych
zmiana prawa Blisko milion lokatorów będzie miał możliwość nabycia własności mieszkania po kosztach budowy lokalu. Zarząd spółdzielni będzie musiał podpisać umowę notarialną w sprawie przeniesienia własności w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku przez członka spółdzielni.
We wtorek, 31 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowe przepisy wprowadzają kilkadziesiąt przełomowych zmian w zakresie funkcjonowania spółdzielni, w szczególności związanych z ułatwieniami w nabywaniu odrębnej własności lokali. Już w trakcie prac nad nowelizacją członkowie spółdzielni nie ukrywali swojego zainteresowania nowymi przepisami. Dzisiaj radzimy, jak z nich korzystać, by na korzystnych warunkach stać się właścicielem spółdzielczego mieszkania.
1 Przekształcenie mieszkań lokatorskich za kilkadziesiąt złotych
Każdy członek spółdzielni, który posiada mieszkanie lokatorskie, otrzyma odrębną własność lokalu już po wpłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, którą spółdzielnia odprowadziła do państwowego budżetu. Oznacza to, że lokatorzy nabędą odrębną własność mieszkania już za kilkadziesiąt złotych, a nie, jak obecnie, za kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Obowiązujące jeszcze przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2001 r. o spółdzielniach mieszkaniowych stanowią, że lokatorzy, którzy chcą stać się właścicielami zajmowanego lokalu spółdzielczego, muszą wcześniej wpłacić różnicę pomiędzy aktualną wartością rynkową nieruchomości a zwaloryzowaną wartością wniesionego wcześniej wkładu mieszkaniowego. Mają oni co prawda prawo do 50-proc. bonifikaty, ale i tak muszą wpłacić do kasy spółdzielni średnio dwadzieścia, trzydzieści tysięcy złotych. Nie wszystkich jednak stać na ponoszenie takich kosztów.
Kwota, którą będzie musiał zapłacić lokator za przekształcenie, zależy od indywidualnej sytuacji lokatora.
Mieszkanie lokatorskie za kilkadziesiąt złotych będą mogli przekształcić jedynie ci, którzy spłacili zadłużenie związane z budową (uzupełnili wkład budowlany) i nie zalegają z czynszem czy innymi opłatami na rzecz spółdzielni (np. składki na fundusz remontowy, opłaty za wywóz śmieci). Od 31 lipca do uzyskania odrębnej własności nie będzie już konieczne uregulowanie zaległości związanych z pożyczkami zaciągniętymi na docieplanie bloków i inne prace modernizacyjne. Nie będzie trzeba również spłacać przypadających na lokal części kredytów, które spółdzielnia zaciągnęła na remonty. Z nowych stawek będą mogli skorzystać jednak wyłącznie ci, którzy złożyli wnioski o przekształcenie, a nie podpisali umowy notarialnej.
Ważne!
Do uzyskania odrębnej własności mieszkania lokatorskiego wystarczy spłata przypadającej na lokal części kosztów budowy, spłata nominalnej kwoty umorzenia kredytu i spłata zaległych opłat eksploatacyjnych
2 Nie stracą także ci, którzy wykupili wcześniej
Spółdzielcy, którzy przekształcili mieszkania lokatorskie na odrębną własność i wpłacili już na konto spółdzielni kwoty, z których zwalniają znowelizowane przepisy, będą mogli odzyskać pieniądze dzięki zwolnieniu z opłat na fundusz remontowy. Zgodę na to musi jednak wyrazić walne zgromadzenie spółdzielni. W razie podjęcia takiej uchwały osoby, które dokonały przekształcenia na starych zasadach, nie płaciłyby składek aż do momentu wyrównania wniesionych kwot. Na poczet funduszu będzie zaliczana nie tylko kwota różnicy pomiędzy ceną rynkowa lokalu a wkładem mieszkaniowym, ale także pieniądze wpłacone z tytułu modernizacji i remontów. Całkowitego zwolnienia ze składek nie otrzymają członkowie, którzy jeszcze nie zdążyli pokryć całego wkładu budowlanego. Ze zwrotów będą mogli skorzystać wyłącznie ci, którzy przekształcili mieszkania lokatorskie po 23 kwietnia 2001 r.
Ważne!
Dawni lokatorzy, który spłacają teraz raty związane z przekształceniem, z dniem 31 lipca zostaną zwolnieni z tego obowiązku. Wszelkie zobowiązania pieniężne zostaną bowiem umorzone z mocy prawa. Umorzone nie będą raty, które są jeszcze potrzebne do pokrycia całkowitych kosztów budowy lokalu
3 Wyodrębnienie spółdzielczej własności po niższej cenie
Mniej zapłacą także spółdzielcy, którzy zdecydują się na przekształcenie mieszkania własnościowego na mieszkanie hipoteczne. W ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku do zarządu spółdzielni będzie on musiał przenieść własność lokalu, jeśli spółdzielca spłacił wcześniej wszystkie koszty związane z jego budową i ewentualne zadłużenie z tytułu opłat eksploatacyjnych. Podobnie jak przy przekształceniu mieszkania lokatorskiego, członkowie i tutaj nie będą musieli wnosić dodatkowych opłat z racji rozliczenia pożyczek na modernizację i remonty.
Obniżone zostaną również stawki wynagrodzenia notariusza za czynności dokonane przy zawieraniu umowy przekształcającej prawo lokatorskie lub spółdzielcze własnościowe w odrębną własność. Zamiast 1/3 trzeba będzie zapłacić 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę (zamiast obecnych 312 zł spółdzielca zapłaci 234 zł.) Spółdzielcy nie będą musieli też ponosić kosztów wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego.
Ważne!
Za podpisanie umowy notarialnej będzie trzeba zapłacić nie 312 zł, a 234 zł
4 Mieszkania zakładowe po kosztach przejęcia przez spółdzielnię
Nowelizacja przewiduje korzystne rozwiązania także dla najemców byłych mieszkań zakładowych. Będą oni mogli je wykupić po kosztach nabycia budynków przez spółdzielnie mieszkaniowe od likwidowanych przedsiębiorstw. Warunkiem uzyskania odrębnej własności będzie uzupełnienie wkładu budowlanego ustalonego po cenie nabycia budynku, co oznacza nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności, i spłata z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu.
Zgodnie z ustawą z 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz.U. nr 119, poz. 567) spółdzielnie mogły otrzymywać mieszkania bezpłatnie albo po wpłaceniu pewnych kwot na rzecz Skarbu Państwa. Decydowało o tym przedsiębiorstwo zbywające nieruchomości. Mimo to żądają one często nieuzasadnionych kwot.
Przedsiębiorstwa państwowe często uzależniały wynajem mieszkania zakładowego od wcześniejszego wpłacenia kaucji mieszkaniowej. Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w obowiązującej wersji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w momencie wyodrębnienia własności lokalu będą one w dalszym ciągu podlegały zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego lub kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Ich wysokość będzie waloryzowana proporcjonalnie do wartości rynkowej lokalu.
Żądanie przeniesienia odrębnej własności byłego mieszkania zakładowego będzie przysługiwało również osobie bliskiej najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami do tej grupy zalicza się zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (ojciec, dziadek), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, osoby przysposabiające i przysposobione, małżonka, który nie pozostaje we wspólności ustawowej, oraz osobę, która pozostaje z najemcą faktycznie we wspólnym pożyciu.
Ważne!
Spółdzielnie nie będą mogły żądać podwójnej zapłaty za wykup mieszkań zakładowych. Ich najemcy będą mogli nabyć własność po wpłacie wkładu budowlanego uwzględniającego cenę nabycia mieszkania przez spółdzielnię i spłacie zobowiązań z tytułu umowy najmu
5 Kary dla opornych prezesów spółdzielni
Nowe przepisy wprowadzą również odpowiedzialność karną dla członków zarządów, które bezzasadnie blokują realizację wniosków o przeniesienie własności na rzecz spółdzielców. Członkowie zarządów, a także ich pełnomocnicy, którzy nie podpiszą umowy o przeniesienie własności mieszkania w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku, będą podlegać grzywnie (zgodnie z kodeksem wykroczeń - od 20 do 5 tys. zł) lub karze ograniczenia wolności (do miesiąca prac społecznych). Wyjątkowo będą mogli przekroczyć terminy, gdy nieruchomość, na której znajduje się lokal, ma nieuregulowany stan gruntów lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego do gruntu. Postępowanie w sprawie ukarania członka zarządu ma być wszczynane na wniosek spółdzielców złożony do właściwej rejonowo prokuratury.
Ważne!
Członkowie zarządu spółdzielni, którzy spóźnią się z podpisaniem umowy o przeniesienie własności lokalu, zostaną ukarani kilkutysięczną grzywną
6 Zniżki na udział w gruncie
Zmienią się również zasady nabywania udziałów w nieruchomościach gruntowych. Teraz w razie wyodrębnienia własności lokalu spółdzielnia może przekazać grunt jedynie na takich samych warunkach, na jakich go posiada, czyli najczęściej spółdzielca dostaje udział w użytkowaniu wieczystym. Spółdzielnia nie ma jednak ustawowego obowiązku jego wykupienia na rzecz spółdzielców od gminy czy od Skarbu Państwa.
W świetle wchodzących niedługo przepisów, w sytuacji gdy rada gminy podjęła uchwałę o możliwości sprzedaży takich działek z bonifikatą (obecnie sięgają one nawet 99 proc. wartości nieruchomości), to spółdzielcy, którzy złożyli wnioski o ustanowienie odrębnej własności lokalu, będą mogli zmobilizować zarząd spółdzielni, by ten wykupił działkę z upustem, a następnie odkupić od spółdzielni udział ze zniżką.
Spółdzielnia będzie obowiązana nabyć działki na własność przy wykorzystaniu zniżki. W przypadku zwrócenia się przez spółdzielcę z żądaniem o przeniesienie prawa odrębnej własności wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej własności, zarząd spółdzielni będzie miał trzy miesiące na wystąpienie z pisemnym wnioskiem do gminy o sprzedaż nieruchomości na warunkach udzielonej bonifikaty na rzecz spółdzielni.
Jeżeli spółdzielnia kupiła już grunt ze zniżką, to po takiej też cenie musi go odsprzedać wyodrębniającym się członkom. W rzeczywistości niejednokrotnie tego nie robi i zbywa działki po cenach rynkowych.
Teraz nabywca wyodrębnionego mieszkania będzie musiał zwrócić spółdzielni przypadającą na jego lokal część ceny zakupu gruntu. Jeżeli zainteresowany spółdzielca musiałby zwrócić spółdzielni cenę rynkową udziału, to w przypadku mieszkania, które ma np. 60 mkw., zapłaciłby od 2 do 5 tys. zł. A gdy grunt zostanie wykupiony np. po 90-proc. bonifikacie udzielonej przez gminę, to udział będzie kosztować 200-500 zł.
Ważne!
Członkowie, którzy wyodrębnią własność lokali, nabędą udział w gruncie po cenie, za jaką spółdzielnia kupiła go od gminy
7 Mieszkania odebrane po 1961 roku
Nowelizacja przewiduje przywrócenie własności lokalu osobom, których prawo własności zostało z mocy prawa przekształcone w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ustawą z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach. Jeżeli członek spółdzielni miał prawo własności do lokalu mieszkalnego lub użytkowego albo garażu i prawo to zostało przekształcone w ograniczoną spółdzielczą własność, to będzie mógł teraz odzyskać własność na dogodniejszych warunkach niż pozostali członkowie. Po pierwsze, wraz z przeniesieniem własności nieruchomości nie zostanie ona obciążona hipoteką. Mowa tutaj nie tylko o spółdzielczych długach, które ciążą na lokalu, ale i na związanej z nim nieruchomości gruntowej. Zdarza się, że spółdzielnie zaciągały ogromne pożyczki, liczone nawet w milionach złotych. Teraz takie obciążenia w niektórych okolicznościach mogą zostać przeniesione do księgi wieczystej wyodrębnionego lokalu.
Z nowych przywilejów będą mogli skorzystać nie tylko dawni właściciele przejętych przez spółdzielnie mieszkań, ale także ich następcy prawni. Są nimi nie tylko ich dzieci czy wnuki, które otrzymały nieruchomość w drodze darowizny czy spadkobrania, ale także osoby trzecie, które kupiły nieruchomość. Dlatego warto sprawdzić historię lokalu i przysługujących do niego na przestrzeni lat uprawnień.
Nie powinni martwić się także ci, którzy złożyli wnioski o przekształcenie na mocy obwiązujących przepisów. Jeżeli spółdzielca zrobił to wcześniej, a nie podpisał jeszcze ze spółdzielnią umowy notarialnej o przeniesienie odrębnej własności, jego wniosek zostanie rozpatrzony zgodnie z nowymi zasadami. Ponadto wszyscy zainteresowani zostaną zwolnieni od kosztów założenia księgi wieczystej i wpisu (234 zł). Te pokryje bowiem po wejściu w życie nowelizacji Skarb Państwa.
Ważne!
Członkowie, którym odebrano własność lokalu po 1961 roku, i przekształcono w prawo spółdzielcze, będą mogli z powrotem wykupić mieszkania nieobciążone długami spółdzielni
8 Możliwość nabycia gruntów przez zasiedzenie
Spółdzielnie, broniąc się przed przekształceniami lokali, wskazują na nieuregulowany stan prawny gruntów, na których wybudowane są spółdzielcze bloki. Mimo że ich zarządy mają obowiązek określenia przedmiotu odrębnej własności wszystkich lokali w momencie wpłynięcia do niego pierwszego wniosku o przekształcenie i mają na to 24 miesiące, to rzadko przestrzega tych terminów.
Sporym ułatwieniem ma być umożliwienie spółdzielniom nabywania gruntów przez zasiedzenie. Zgodnie z przepisami nowelizacji będzie to możliwe, jeżeli spółdzielnia była w dniu 5 grudnia 1990 r. posiadaczem działki, która stanowiła własność Skarbu Państwa, gminy, albo gdy jej właściciel pozostaje nieznany, a spółdzielnia poczyniła starania, żeby go ustalić. Zasiedzenie będzie mogło zostać uznane tylko wtedy, gdy spółdzielnia wybudowała na tym gruncie na podstawie pozwolenia na budowie i decyzji lokalizacyjnej jakikolwiek budynek. Podstawą wpisu do księgi wieczystej będzie orzeczenie sądu stwierdzające nabycie własności tej nieruchomości.
Do złożenia wniosku o stwierdzenie zasiedzenia będą mogli zmobilizować zarząd spółdzielni sami członkowie. Jeżeli osoba uprawniona do lokalu spółdzielczego wystąpi z wnioskiem o przeniesienie prawa odrębnej własności, a spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się objęty wnioskiem lokal, to zarząd spółdzielni będzie musiał w ciągu trzech miesięcy od jego złożenia wystąpić do sądu o stwierdzenie zasiedzenia gruntu. Obowiązek ten będzie ciążył na zarządzie tylko wtedy, gdy spółdzielnia spełnia podane wyżej wymagania.
Ważne!
Spółdzielnia będzie mogła wystąpić o uznanie zasiedzenia gruntu, gdy posiadała go w dniu 5 grudnia 1990 r. i wcześniej wzniosła na nim budynek. Działka musi jednak należeć do gminy, Skarbu Państwa lub osoby nieznanej
9 Członkowie sami zdecydują o podziale
Nowe zasady podziału spółdzielni mieszkaniowych przewidują, że uchwałę o podziale spółdzielni będą mogli podjąć tylko członkowie, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnianą organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią jej majątku. Może to być blok, kilka bloków albo nawet całe osiedle. Budynki muszą przy tym znajdować się na gruntach, które mają uregulowany stan prawny. Uchwała w sprawie podziału będzie podejmowana większością głosów. Powinna ona zawierać oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i powstającej w wyniku podziału listy członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni, wstępny plan podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań, a także datę podziału.
Zaraz po podjęciu uchwały o wydzieleniu spółdzielni członkowie powinni przekazać ją zarządowi. Ten będzie miał 60 dni na przygotowanie dokumentów niezbędnych do dokonania podziału. Następnie musi przedstawić je osobom, które podjęły uchwałę. Spółdzielcy mogą dzięki temu sprawdzić, czy w związku z przekształceniami organizacyjnymi nie dochodzi do nadużyć.
W sprawie sposobu podziału będzie musiało się wypowiedzieć także walne zgromadzenie dotychczasowej spółdzielni. W terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia zarządowi uchwały członków będzie mogło ono zaakceptować zaproponowane zasady podziału lub w ogóle sprzeciwić się podziałowi.
Odmowa będzie uzasadniona wyłącznie ważnymi interesami gospodarczymi dotychczasowej spółdzielni lub istotnymi interesami jej członków.
W razie gdy walne zgromadzenie nie zgodzi się na podział lub w ogóle nie podejmie decyzji w trzymiesięcznym terminie, spółdzielcy będą mogli wystąpić do sądu o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę walnego zgromadzenia.
Wniosek w tej sprawie można składać do wydziału cywilnego właściwego miejscowo sądu okręgowego.
Ważne!
Członkowie spółdzielni mieszkający w jednym bloku lub na jednym osiedlu będą mogli utworzyć własną spółdzielnię bez zgody zarządu. Do podziału wystarczy uchwała podjęta większością głosów wydzielanej jednostki
PRZYKŁAD:
WYLICZENIA WEDŁUG STAWEK MINIMALNYCH
Jeżeli członek spółdzielni wniósł wkład mieszkaniowy, który stanowił 10 proc. kosztów budowy, i spłacił kredyt spółdzielczy związany z budową mieszkania, który wynosił 60 proc. takich kosztów, to do uzupełnienia pozostawało mu 30 proc. sumy związanej z powstaniem inwestycji. Tę kwotę pokrywał Skarb Państwa w imieniu spółdzielni. Teraz w momencie przekształcenia pieniądze są zwracane do budżetu państwa, ale po stawkach nominalnych. Jeżeli umorzony kredyt przed denominacją stanowił 100 tys. zł, to obecnie spółdzielnia odprowadza do państwa 10 zł.
ADAM MAKOSZ
adam.makosz@infor.pl
GP radzi
Podpis małżonka
Czy po wejściu w życie nowych przepisów wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego będzie musiał podpisać także mój mąż.
Tak Jeżeli lokatorskie prawo do mieszkania należy również do współmałżonka, który jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej, wniosek o przekształcenie musi być podpisany przez obydwoje małżonków. Spółdzielnia może zastrzec, że nawet jeżeli małżonek nie jest jej członkiem, to na wniosku musi on i tak wyrazić zgodę na to przekształcenie.
Przekształcenie w trzy miesiące
Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje trzymiesięczny termin na przekształcenie. Czy oznacza to, że wnioski złożone wcześniej dalej będą czekały na rozpatrzenie?
Nie Wnioski o przeniesienie, które zostały złożone przed 31 lipca 2007 r., będą musiały zostać zrealizowane przez zarząd spółdzielni niezwłocznie, lecz nie później niż trzy miesiące od dnia wejścia w życie nowelizacji.
W wyjątkowych sytuacjach, kiedy spółdzielnia ma nieuregulowany stan prawny gruntów, na których znajduje się blok, termin ten będzie mógł zostać przedłużony. Zarząd będzie musiał jednak poinformować zainteresowanego spółdzielcę o uzasadnionych przeszkodach, które zablokowały przekształcenie.
Nie trzeba wycofywać wniosku
Złożyłem już wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego w odrębną własność. Czy muszę go teraz wycofać, żeby skorzystać z nowych zasad przekształceń.
Nie, nie ma konieczności wycofywania wniosku o wyodrębnienie własności lokalu. Należy poczekać na pojawienie się nowych przepisów i nie podejmować żadnych kroków w celu przekształcenia. Wyodrębnienie nie może być dokonane bez naszej wiedzy. Wiąże się przecież z podpisanie aktu notarialnego, który przenosi nam nas własność mieszkania z rąk spółdzielni.
Umowę można podpisać w mieszkaniu
Jestem osobą niepełnosprawną. Czy jest możliwość, aby umowa w sprawie wyodrębnienia własności lokalu została podpisana w miejscu mojego zamieszkania?
Tak Z notariuszem można umówić się poza kancelarią. Za dokonanie czynności notarialnej poza kancelarią połaci się jednak dodatkową opłatę. Notariusz może ustalić zwiększone wynagrodzenie liczone za każdą godzinę od momentu opuszczenia kancelarii do chwili powrotu, w wysokości 50-100 zł. Takie rozwizania wynikają z paragrafu 17 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2004 r. nr 148, poz. 1564 z późn. zm.).
Czy hipoteka obciąży mieszkanie
Blok, w którym mieszkam, jest obciążony hipoteką z 1995 roku. Czy na nowych zasadach wyodrębnienia mój lokal będzie obciążony zobowiązaniami spółdzielni?
Nie Nieobowiązujące przepisy art. 44 ust. 1 i 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych miały ułatwić wyodrębnianie własności w nieruchomościach i stanowiły, że hipoteki zaciągnięte pod rządami starych przepisów (czyli przed 23 kwietnia 2001 r.) wygasają w momencie wydzielenia nieruchomości.
Od 1 stycznia 2007 r. przepisy te są nieważne z mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 10/2005), dlatego nowi właściciele są narażeni również na spłatę kredytów hipotecznych zaciągniętych przez spółdzielnię także przed 2001 rokiem. Nowe przepisy przewidują, że w przypadku wyodrębnienia choćby jednego lokalu na rzecz innej osoby niż spółdzielnia, hipoteka zostanie przeniesiona na nieruchomość, na której rzecz zaciągnięto kredyt.

 Wywłaszczeni spółdzielcy będą zwolnieni z długów

ZMIANA PRAWA Członkowie, którym odebrano własność lokalu po 1961 roku i przekształcono w prawo spółdzielcze, będą mogli z powrotem wykupić mieszkania nieobciążone długami spółdzielni.
Członkowie spółdzielni, którzy byli właścicielami mieszkania, lokalu użytkowego lub garażu i ich własność została przekształcona z mocy nieobowiązującej już ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach w ograniczone spółdzielcze prawo własnościowe, będą mogli nabyć odrębną własność na znacznie korzystniejszych zasadach niż pozostali spółdzielcy.
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) z dniem 31 lipca 2007 r. takie osoby będą mogły wystąpić do spółdzielni o przeniesienie własności nieruchomości bez jakichkolwiek obciążeń hipotecznych. Mowa tutaj nie tylko o spółdzielczych długach, ale i na związanej z nim nieruchomości gruntowej.
- Zdarza się, że spółdzielnie zaciągały ogromne pożyczki, liczone nawet w milionach złotych. Takie obciążenia w niektórych okolicznościach mogą zostać przeniesione do księgi wieczystej wyodrębnionego lokalu - mówi radca prawny Cezary Grzybowski, specjalista z zakresu prawa mieszkaniowego.
Z nowych przywilejów będą mogli skorzystać nie tylko dawni właściciele przejętych przez spółdzielnie mieszkań, ale także ich następcy prawni. Są nimi nie tylko ich dzieci czy wnuki, które otrzymały nieruchomość w drodze darowizny czy spadkobrania, ale także osoby trzecie, które kupiły nieruchomość. Dlatego warto sprawdzić historię lokalu i przysługujących do niego na przestrzeni lat uprawnień.
Korzyści wynikające z ustawy obejmą również tych, którzy złożyli wnioski o przekształcenie na mocy obwiązujących przepisów.
Jeżeli spółdzielca zrobił to wcześniej, a nie podpisał jeszcze ze spółdzielnią umowy notarialnej o przeniesienie odrębnej własności, jego wniosek zostanie rozpatrzony zgodnie z nowymi zasadami. Ponadto wszyscy zainteresowani zostaną zwolnieni z kosztów założenia księgi wieczystej i wpisu (234 zł). Te pokryje bowiem po wejściu w życie nowelizacji Skarb Państwa.
Adam Makosz
adam.makosz@infor.pl

 Od 31 lipca zarządy spółdzielni będą musiały prowadzić szczegółowe ewidencje przychodów i wydatków
 Dostęp do dokumentacji finansowej uzyska każdy spółdzielca, który ponosi opłaty na rzecz spółdzielni
 Rozliczenia kosztów muszą być prowadzone oddzielnie dla każdej nieruchomości
Znowelizowane przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) wprowadzają bardziej restrykcyjne zasady rozliczeń wydatków w spółdzielniach.
- Każda nieruchomość będzie miała nareszcie własne wyliczenie kosztów eksploatacji. Dzięki temu spółdzielcy będą wiedzieli, za co i ile płacą - mówi Bożena Dorodzińska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Obrony Praw Członków i ich Rodzin.
Oddzielne rozliczenia
Od 31 lipca, bo wtedy nowelizacja wchodzi w życie, zarządy będą musiały posiadać odrębne rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji dla każdej spółdzielczej nieruchomości. Rozliczenie będzie obejmowało m.in. wspólne opłaty za korzystanie z gruntów, koszty energii cieplnej i elektrycznej, utrzymanie czystości budynków czy prace konserwacyjne w budynkach (np. wymiana domofonu, naprawa drzwi).
- Mieszkańcy będą teraz utrzymywać wyłącznie własne mieszkanie i budynek, a nie uczestniczyć w kosztach niegospodarności spółdzielni - tłumaczy Jadwiga Hennig, prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego i Obrony Praw Mieszkańców.
Podkreśla też, że dziś spółdzielnie rzadko ujawniają wyliczenia kosztów zainteresowanym mieszkańcom i zasłaniają się przy tym ochroną danych osobowych albo tajemnicą handlową.
- Teraz spółdzielnia będzie musiała pokazać np. zbiorczą fakturę za wodę (np. na 20 tys. zł) i będzie mogła tyle samo wziąć od spółdzielców. Teraz zdarza się, że na różnych osiedlach są pobierane inne stawki, które ustala sam zarząd, zarabiając na członkach - dodaje.
Pełen obaw w związku z wprowadzeniem nowych zasad rozliczeń jest Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej.
- Po pierwsze, spółdzielnie będą miały zbyt mało czasu, żeby zrobić wyliczenia przed wejściem w życie nowych przepisów. Po drugie, koszty ponoszone w spółdzielniach są często wyższe niż przychody. Oddzielne rozliczenie będzie oznaczało podwyżki opłat dla części mieszkańców, a to zrodzi konflikty – argumentuje.
Będą dwie ewidencje
Zarządy spółdzielni będą musiały ponadto prowadzić dwa rodzaje ewidencji dla każdej nieruchomości, czyli dokumentacji, w której będą podane do wiadomości spółdzielców wszystkie wpływy i wydatki.
W pierwszej z nich zostaną zawarte dane dotyczące przychodów i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. Zarząd będzie musiał pokazać zainteresowanym mieszkańcom, jakie sumy wpływają od nich do kasy spółdzielni, nie tylko z tytułu kosztów eksploatacji, ale także musi uwzględniać dochody z poszczególnych lokali użytkowych i innych źródeł (np. jeżeli na dachach bloków zostały postawione anteny operatorów sieci komórkowych). Następnie w oddzielnych rubrykach spółdzielnia pokaże rozliczenia, czyli na co i w jakich kwotach wydano pieniądze, oraz wskaże ewentualne nadwyżki lub niedobory w budżecie.
Druga ewidencja obejmie wpływy i wydatki funduszu remontowego (ile wpłacono w danym okresie i na jakie prace remontowe zostały wydane pieniądze).
- Spółdzielcy w końcu poznają prawdę. W praktyce część zarządów przeznacza te środki nie tylko na remonty. Nieraz sprawdzając dokumentację finansową różnych spółdzielni, widziałam jak 70 proc. pieniędzy szło na zakup nieruchomości, co nie było w interesie członków, ale prezesów spółdzielni – mówi Jadwiga Hennig.
Ewidencje powinny być przejrzyste i zawierać konkretne wyliczenia.
Remonty ze wspólnej kasy
- Konieczność prowadzenia ewidencji oznacza, że każda nieruchomość będzie musiała mieć zbilansowane koszty i przychody. Jest to de facto zakaz jakichkolwiek przepływów środków między różnymi nieruchomościami - twierdzi Ryszard Jajszczyk, dyrektor biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.
Nie zgadza się z tym posłanka Gabriela Masłowska z Ruchu Ludowo-Chrześcijańskiego.
- Nowe przepisy dają możliwość przesuwania pieniędzy z funduszu remontowego pomiędzy nieruchomościami. Umożliwia to w dalszym ciągu wspólną zbiórkę pieniędzy na remonty, docieplanie poszczególnych bloków - tłumaczy posłanka.
- Obie ewidencje mają na celu wyłącznie zapisanie, ile członkowie danego bloku wpłacili, ile wydali, a ile komuś pożyczyli. Dajemy mieszkańcom wiedzę o kwotach, jakie dołożyli, np. do remontów innych obiektów w spółdzielni - podkreśla Lidia Staroń, posłanka PO i współautorka nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Ewidencje mają być prowadzone dla poszczególnych nieruchomości, ale nie zawsze będzie posiadał ją każdy blok.
- Nieruchomości mogą teraz obejmować nawet kilkadziesiąt budynków - mówi poseł Gabriela Masłowska.
I chociaż nowelizacja zobowiązuje zarządy spółdzielni do podziału nieruchomości na jedno-budynkowe, to problem może powstać tam, gdzie takiego podziału nie można dokonać ze względu na nieuregulowany stan gruntów.
Weryfikacja będzie dostępna
Ewidencje będą dostępne dla każdej osoby, która mieszka w spółdzielni i ponosi na jej rzecz opłaty. Zawarte w niej dane, jak i dokumenty, na podstawie których spółdzielnia dokonała wyliczeń, będzie można przeglądać w siedzibie zarządu. Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadza bowiem także nieograniczony dostęp członków do wszystkich dokumentów finansowych dotyczących każdej spółdzielczej nieruchomości, w tym umów zawieranych z firmami, które świadczą usługi na rzecz spółdzielni. Jeżeli spółdzielca spotka się z odmową wglądu do ewidencji i rachunków, to członkowie jej zarządu staną przed sądem i może im grozić kara grzywny do 5 tys. zł.
ADAM MAKOSZ
adam.makosz@infor.pl



--------------------------------------------------------------------------------

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę


Ostatnio zmieniony przez Rychu dnia Fri Nov 02, 2007 8:08, liczba edycji: 1
GRZECHO 
   

VIP


Dołączył: Wto Lip 03, 2007 7:08
Posty: 589
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Śro Lip 04, 2007 10:29    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Witam.
Z przekształceniami należy się jednak śpieszyć. Ustawa na pewno zostanie zaskarżona do TK, który może orzec jej niezgodność z konstytucją np.
Jako,że spółdzielnia, po wpłynięciu wniosku od lokatora, ma na przekształcenie lokalu tylko 3 m-ce, można ze wszystkim zdążyć.

_________________


POZDRAWIAM.
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 8:11    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Nadal nie można wykupić mieszkań za grosze
_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Śro Gru 12, 2007 8:11    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

I znowu bubel sejmowo-senatowy poprzedniej kadencji.

Błąd poprzedniego Sejmu może słono kosztować tysiące rodzin chcących wykupić swoje mieszkania lokatorskie od spółdzielni

Fragment cytatu:

Gazeta Wyborcza napisał:
Problem dotyczy kilkudziesięciu tysięcy lokatorów, którzy mieszkają w budynkach stojących na gruncie o nieuregulowanym statusie prawnym (spółdzielnia nie jest właścicielem ani użytkownikiem wieczystym). Obowiązująca od niespełna czterech miesięcy nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tylko w takim przypadku pozostawiła możliwość przekształcenia mieszkania lokatorskiego w tzw. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Ten wyjątek od generalnej zasady, że lokator wykupujący lokal uzyskuje prawo odrębnej własności, przeforsowała PO, by rodziny z bloków stojących na cudzej ziemi nie miały zamkniętej drogi do własności na kilka lub nawet kilkanaście lat. Tyle czasu może potrwać prostowanie spraw dotyczących własności gruntu.

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Śro Gru 26, 2007 1:26    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Może to komuś pomoże w zarządzaniu swoją nieruchomością ... Laughing
_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Śro Sty 09, 2008 12:50    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Idzie nowe - Decyzje spółdzielni będzie można zaskarżyć
_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Śro Sty 09, 2008 12:56    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Wykup mieszkań - Sąd ukarze opieszałe spółdzielnie
_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 10:29    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

CBA bierze się za badanie obrotów mieszkaniami komunalnymi nabywanymi za 5% ich wartości

Problem zasadza się głównie w zbywaniu zakupionych za grosze mieszkań przed upływem 5-ciu lat od daty ich nabycia. Okazuje się, że korupcja to ogólnospołeczny problem Laughing

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Pią Gru 19, 2008 10:06    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

No i się posypało

Ci którzy się pospiezszyli mają mieszkanie za 5% wartosci a pozostali ?

Pozostali - czytaj:

Cytat:
Lokatorom na otarcie łez przypomnę, że przepis zakładający wykup mieszkań "za złotówkę", choć niekonstytucyjny, ma obowiązywać jeszcze przez rok. Co prawda Trybunał uchylił przepisy, które miały zdyscyplinować prezesów - narzucały im trzymiesięczny termin na sfinalizowanie transakcji, a tym, którzy bojkotowali ustawę, groziły sankcje karne - ale gdyby spółdzielnia uchylała się od przeniesienia własności, można wystąpić do sądu z pozwem przeciw niej. Taki pozew jest wolny od opłaty sądowej. Jeśli sąd przyzna rację lokatorowi, mieszkanie staje się jego własnością.



Laughing

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 8:04    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Ostatni dzwonek.

Trybunał Konstytucyjny 18.12.2008 zakwestionował Art 171 ust.1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych !!!

Art 171 ust.1 ważny tylko do końca 2009r.

Na Ujeścisku trwa skoordynowana akcja właścicieli lokali.

Od 2010r. spółdzielcze będzie tańsze od hipotecznego a za wyodrębnienie lokali trzeba będzie zapłacić Spóldzielni kilka tysięcy

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Wto Sty 27, 2009 8:00    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą zażądać nawet 9 miliardów złotych odszkodowań od skarbu państwa. Wszystko za sprawą zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny nowelizacji z lipca 2007 roku ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Ivettka 
   

VIP


Wiek: 34
Dołączył: Śro Paź 31, 2018 16:51
Posty: 1144
Skąd: Sopot

PostWysłany: Czw Lis 19, 2020 18:01    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Akurat ja się na tych kwestiach nie znam, ale wiem z doświadczenia, że przy tego typu pracach zawsze powstaje cała masa najróżniejszych dokumentów. Dlatego ja również u siebie w firmie zdecydowałam się na system DMS https://www.connecto.pl/system-dms-connecto/ gdyż wiem jak fajnie się on sprawdza.
konrad451 
   

VIP


Wiek: 56
Dołączył: Czw Lis 23, 2017 19:25
Posty: 1075
Skąd: wawa

PostWysłany: Pon Kwi 12, 2021 8:45    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Gdybyście potrzebowali pomocy notariusza to polecam sprawdzić na stronę https://enotariuszgdansk.pl tutaj są informacje i kontakt do najlepszej kancelarii notarialnej w Gdańsku. . Jeśli ktoś mieszka w okolicy to ja polecam właśnie tego notariusza.
Warszianka025 
   

Stały bywalec


Wiek: 30
Dołączył: Czw Sie 17, 2017 11:46
Posty: 68
Skąd: Warszawa-Bemowo

PostWysłany: Pią Kwi 16, 2021 7:21    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

No to bardzo fajnie, że o tym napisaliście, bo mnie to też bardzo interesuje. Co prawda wciąż szukam podpowiedzi, co jeszcze można i jak można, ale jednak już jakieś podstawy będą. I na pewno będę musiała zapytać także takiego https://doradcafinansowy-trojmiasto.pl/ekspert-finansowy-rumia/ pośrednika o kredyt. Sama nie dam rady zadziałać.
mczay13285 
   

Nowy na forum


Dołączył: Pon Kwi 12, 2021 10:11
Posty: 4
Skąd: Gdańsk-Zaspa

PostWysłany: Pon Kwi 19, 2021 13:11    Temat postu: Re: Prawo Spółdzielcze - Wykup mieszkań

Są firmy, z którymi wykonacie taką transakcję, jak sprzedaż zadłużonego mieszkania spółdzielczego . Wiadomo, że cena takiego skupu nie będzie ceną rynkową, ale na pewno sprzedacie mieszkanie, które tylko generowało większe zadłużenie, bo wpaść w pętlę zadłużenia nie jest trudno. Jest to też świetny sposób na to, aby powstrzymać eksmisję. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw i ewentualnie wtedy się zdecydować.
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama